GüncelGündem

2023 yılı ŞEHİT GAZİ çocuğu eğitim yardımı ödeme takvimi belli oldu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığının Duyurusu

Son Günlerde SGK Eğitim Yardımları ile İlgili Çok Fazla Telefon ve Bire Bir Soru Aldığımızdan;

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı Olarak Bir Açıklama Gereği Duyduk.

Başkanımız Malül Gazi İsmail KUMARTAŞLI’nın Bilgilendirme Metni Aşağıdadır.

3713 ve 2330 sayılı Kanunlar ile 5434 sayılı Kanunun 56, mülga 45 ve 64. Maddeleri, 5510 sayılı Kanunun 47. Maddesi kapsamından yararlananlara SGK Eğitim Öğretim yardımı imkânı sağlanmıştır.

5510 ve 5434 sayılı Kanunlar gereğince; Harp/Vazife Malullüğünü gerektiren sebeplerle hayatını kaybeden ya da Harp/Vazife Malulü olan personelin;

  1. Dul / Yetimlerine yada kendilerine SGK tarafından aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere, başvuru tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ve takip eden her yıl ek ödeme yapılır.

Her yıl ödenecek miktar, malullük derecelerine göre aşağıdaki yazılı göstergelerin ödemenin yapılması gereken yılın ilk dönemindeki Devlet memuru aylıklarına uygulanacak katsayı ile çarpımı sonucunda bulunacak tutardır.

 Malûllük DerecesiGöstergeler
140 000
236 000
331 000
428 000
525 000
622 000

       2. Ayrıca çocuklarına her ay için, ilköğretim öğrencileri için (1250), lise öğrencileri için (1875) ve yüksek öğrenim öğrencileri için (2500) gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar her yıl eğitim ve öğretim yardımı yapılır. Bu yardımlar, yılda bir kez olmak üzere SGK tarafından ödenir.

      SGK eğitim öğretim yardımı Şehit, Gazi, Harp, Vazife Malullerinin çocuklarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Şehit çocuklarına ve Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2023/2024 eğitim öğretim yılında 2023 yılı SGK eğitim yardımı zamlı olarak ödenecektir.

EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI İÇİN SGK’YA HERHANGİ BİR BAŞVURU YAPILMAYACAKTIR.

ŞEHİT AİLELERİMİZ VE GAZİLERİMİZ TARAFINDAN SGK YA HİÇBİR EVRAK GÖNDERİLMEYECEKTİR. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE YÖK ÖĞRENCİ İSİM LİSTELERİNİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA OTOMATİK OLARAK GÖNDERMEKTEDİR. SGK ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ÇALIŞMA YAPILMAKTA OLUP, ÖDEMELER OTOMATİK OLARAK ÖĞRENCİLERİN ADINA YATIRILACAKTIR.

SGK EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI HANGİ BANKADAN ALINIR?

SGK eğitim ve öğretim yardımının gönderileceği banka hesabı aylık alınan bankalara göre değişiyor. Buna göre;

  • Maaşınızı Ziraat Bankası, Deniz Bank, Halk Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alıyorsanız kendi hesabınızdan eğitim yardımını alabilirsiniz.
  • Maaşınızı yukarıda belirtilen bankaların dışında bir bankadan alıyorsanız bu durumda eğitim ve öğretim yardımınız Ziraat Bankası’na gönderilecek. Bu durumda da T.C. numaranız ile yardımı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.
  • Bankaların Şahıs Ödemeleri Sayfasından (MOSSİP Sayfasından) Öğrenci Tc Kimlik Numaraları ile Sorgulatabilirsiniz.

2023 EĞİTİM ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATAR?

SGK Eğitim Öğretim Yardımı ödemeleri genellikle her yıl okullar açıldıktan 1-1,5 ay sonra ödenmektedir. Ödeme tarihi ile ilgili Bakanlık tarafından resmi ve net açıklama yapıldığında sayfamızda duyurusu yapılacaktır. Büyük ihtimalle 2023 / Ekim ayı içerisinde ödemelerin yapılmasını bekliyoruz. (TAHMİNEN 17 EKİM 2023 TARİHİNDE ÖDENECEK)

SGK EĞİTİM YARDIMI 2023 NE KADAR OLACAK?

SGK Eğitim-Öğretim yardımı tutarları 2023-2024 Eğitim Öğretim Dönemi için aşağıdaki gibi olacaktır.

İLK-ORTA :      7.646,94  TL

LİSE:                11.470,41 TL

ÜNİVERSİTE:  15.293,88 TL

Önemli: 2023 yılı için tutarlar 2022 yılı tutarlarına enflasyon oranı dâhil edilerek tahmini olarak yazılmıştır. Net tutarlar açıklandığında yukarıdaki veriler net veriler ile güncellenecektir.

Malül Gazi İsmail KUMARTAŞLI

Afyonkarahisar Şube Başakanı

Haber kaynağı ve Linki: .afyonsehitgazi.com